راهنمایی های عوامل شبکه برای جوانه

یدالله گودرزی ،مدیر گروه فرهنگ رادیو جوان :

یدالله گودرزی در زمینه آثار شعر و شرکت در جشنواره جوانه به جوانان توصیه می کند که در خلق آثار خود به مواردی از جمله سادگی و رسایی کار دقت داشته باشند او همچنین می گوید: جشنواره هم به لحاظ سنوات برگزاری و هم به عنوان افرادی که در آن شرکت می کنند بسیار جوان است که جوانان هم با همت و پشتکاری که می توانند از خود نشان دهند می توانند خود را در این جشنواره مطرح کنند و همین طور خلاقیت های خود را به نمایش بگذارند.

جذابیت و موفقیت در انتقال پیام ،خلاقیت و نو آوری، طراحی ، تدوین و فضا سازی مناسب و کیفیت فنی مقبول از جمله ویژگی های مورد نظر برای انتخاب یک اثر برتر هستند

 

 

شکوفه موسوی سردبیر شبکه رادیویی جوان : 

به نظر من آنچه که علاقه مندان به جشنواره باید مد نظر داشته باشند این ست که سعی کنند بهترین برنامه ممکنی را که فکر می کنند بسازند.

برای ارائه برنامه ای هر چه بهتر ، دوستان باید سعی کنند برنامه های مختلف رادیو جوان را در ساعات مختلف گوش کنند تا با نحوه برنامه سازی دیگران و یا به قولی سلیقه برنامه سازان مختلف آشنا شوند. گرچه باز هم تاکید می کنم به هیچ عنوان سعی نکنند برنامه ای تقلیدی بسازند.

شنیدن برنامه های مختلف کمک می کند تا آیتم سازی و برنامه سازی های مختلف با هم مقایسه شود . 

تعامل با برنامه های شبکه نیز کمک زیادی به علاقه مندان به شرکت در جشنواره جوانه می کند . به عنوان مثال در برنامه توپ ، ما بخشی از برنامه را به شنوندگان اختصاص دادیم و از آنها خواستیم تا آیتم هایشان را برای ما بفرستند و ما هم آن آیتم ها را با نام خودشان پخش می کنیم.

به نظر من همکاری با برنامه های روتین رادیو جوان نیز کمک شایانی به افرادی می کند که دوست دارند در جشنواره جوانه شرکت کرده و برنامه سازی رادیویی را تجربه کنند. 

 

 

سعید پورمحمودی ، گوینده شبکه رادیویی جوان :

سعید پورمحمودی از رادیو رشت کار خود را شروع کرد و اکنون به عنوان گوینده در رادیو جوان فعالیت می کند . 


همیشه افرادی که من را می دیدند از من می خواستند تا راهی را برای ورود به رادیو به آنان نشان دهم و یا راهنمایی شان کنم که چگونه می توانند گوینده شوند ولی من تاکنون واقعا نمی دانستم که در پاسخ به این افراد چه باید بگویم اما اکنون برای اولین بار این موقعیت ایجاد شده است که افرادی که علاقه دارند به کار رسانه وارد شوند بتوانند توانایی خود را محک بزنند و این به نظرم بهترین فرصت است که کار خود را شروع کنند.

 او با تاکید بر اینکه علاقه شرط مهمی برای موفقیت در کار رسانه است می گوید :

 اگر جوانی فکر می کند در هر زمینه ای استعداد دارد چه برنامه سازی چه گویندگی یا حتی اجرا و با هر استعداد و امکاناتی که دارد می تواند در این جشنواره حضور یابد حتی در هر نقطه ای از ایران که باشد می تواند در جشنواره شرکت کند.

شرط اول موفقیت در رادیو وجود عشق و علاقه است و این برای من به حدی است که حتی رادیو اگر به من دستمزد هم ندهد من کار رادیو را رها نمی کنم.

 او یک توصیه هم به جوانان تازه کاری دارد که می خواهند در جشنواره جوانه شرکت کنند :

اگر به یک فرد رادیویی دسترسی دارید حتما برای کارهایتان از او مشاوره بگیرید.

البته ایده و فکری که پشت برنامه شماست از هر چیزی مهم تر است و اگر فکر نابی دارید سعی کنید به بهترین شکل آن را پرورش دهید .


 

حامد مشکینی گوینده شبکه رادیویی جوان :

 در رادیو شنونده های ثابتی داریم که استعداد برنامه سازی هم دارند آنها بسیار خوب می توانند نقد کنند و نظر بدهند و این نشان می دهد استعدادهای نهفته فراوانی داریم که می توانیم از آنها استفاده کنیم.

 البته این مهم نیست که این افراد در کجای ایران زندگی می کنند حتی می توانند در دورترین نقاط ایران هم باشند ولی از طریق اینترنت و... می توانند برای رادیو برنامه سازی کنند.

 شاید حضور در استودیو فقط به کیفیت برنامه و نوع برنامه ای که ساخته می شود کمک کند ولی این نکته که افراد شرکت کننده ممکن است امکانات لازم را نداشته باشند مد نظر داوران هست و من فکر می کنم بیش از هر چیزی ایده برنامه سازی مهم باشد.

شبکه جوان به عنوان اولین شبکه ای که این کار را بنیاد نهاده است در واقع نشان داده که مردمی است و به واقع برای جوان و با جوان کار می کند. اینکه جوان برای جوان برنامه بسازد خیلی به پذیرش شبکه نزد مخاطبان کمک می کند.

قبلا نمونه کوچکی از این کار را در برنامه داشتیم که در آن مخاطبان برای ما نمونه هایی از برنامه هایی را که ساخته بودند می فرستادند تجربه آن کار به ما نشان داد واقعا شنوندگان با ذوقی داریم و آنها اگر کمی تلاش کنند واقعا می توانند در این عرصه موفق باشند. حامد مشکینی تحصیلکرده مهندسی متالوژی است و می گوید به خاطر علاقه فراوانی که به کار رادیو داشتم این کار را انتخاب کردم.

رادیو در واقع با سایر ادارات متفاوت است و اینگونه نیست که امتحان ورودی را بدهی و بعد وارد شوی و اگر کسی بخواهد در رادیو موفق باشد باید واقعا به این کار علاقه داشته باشد.

کسی که می خواهد به عرصه رادیو وارد شود باید رادیو را خوب بشناسد و بداند میلیون ها نفر صدای او را می شنوند . قبل از هر چیز باید شنونده خوبی باشی و خوب شنیدن را یاد بگیری به عبارتی قبل اینکه گوینده خوبی باشی باید شنونده خوبی باشی. دومین مورد هم خلاقیت و نو آوری است این خیلی کمک می کند که کارها شبیه به هم نشود کسی که فقط کارش را از روی تقلید از دیگران انجام می دهد نمی تواند ماندگار باشد. 

 

ســــــــربلند و پیروز باشید

 

 

 

/ 15 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فاطمه سادات صفدری

کسی چه می داند؟ شاید "یاسین"، قلب قرآن، همان "یاحسین" باشد، اما بی سر!!!

فاطمه سادات صفدری

قلم چی دیگه کم مونده اینو تبلیغ کنه: به نام خدا مسی هستم بهترین بازیکن جهان از سال سوم دبیرستان عضو کانون قلم چی بودم

فاطمه محسنی زاده

مقسی خانم وبلاگ نویس[ماچ] ممنون از آقای غزنوی[لبخند]

فاطمه محسنی زاده

هانی [نیشخند][زبان][پلک][مغرور] [خنده][خنده][قهقهه][قهقهه] چیه؟؟[عینک] اثرم ارسال نشده هنوز ...داشتم حالمو توصیف میکردم آخه زده به سرم[نیشخند] بیا[بغل] بده دو تا[ماچ]

مرجان فرهمند

ای بابا! دلشون خوش !!!!!!!! حالا من که شرکت کردم ولی خدا کند به حق داوری کنند و حکایت انتخاب " لپ لپ " و " تخم مرغ شانسی " نشود !!!!!!!! راستی هردو وبلاگ به روز !!!!

مینا زاده حسن

سلااااااااام هانا جان رفیق عزیزم کوتاه میگویم دوستت دارم ولی ازدوست داشتنت کوتاه نمی آیم....... ارادتمند

فاطمه سادات صفدری

اورین از ادامش خوشم اومد عسل

فاطمه سادات صفدری

ممنون گلم تو خوبی چه خبر از امتحانات شروع شده دیگه

فاطمه محسنی زاده

به نظرت کسی که اثرش ارسال نشده چه حالی داره؟ البته دیگه امروز...ینی دیروز...ارسال شد خدا رو شکر ولی شب جمعه حالم گرفته شده بود...اعصابم به هم ریخته بود...نمیدونی من چی کشیدم...چقدر وقت گذاشتم...نمیدونی...همون بهتر که نمیدونی...کاش نتیجه خوبیم داشته باشه

فاطمه محسنی زاده

هانیه یه وخ ناراحت نشیا شاید به نظر بیاد این کامنتمو با عصبانیت تمام نوشتم ولی اصلا اینجوری نبود عزیزم[ماچ] دیروز یکمی حالم خوش نبود که اینجوری نوشتم[چشمک]